Sluneční brýle

Sluneční brýle se začaly masově šířit počátkem 20. století. Jejich hlavními propagátory byly první hvězdy němých filmů, jejichž oči byly často zarudlé díky příliš prudkému osvětlení scén. Později se sluneční brýle začaly dobře prodávat na plážích.

Trendy

Už v dávných dobách lidé přišli na to, jak oči před sluncem chránit. Dříve si lidé dělali brýle z kostí, kde byla uprostřed malá štěrbinka pro vidění. Potom se začalo používat barevné sklo – hlavně zelené a modré barvy. Každé brýle byly originálem, nikdy se nevyrobily úplně stejné.
V dnešní době máme možnost si vybrat mezi mnoho druhů slunečních brýlí rozdílných tvarů, barev,mohou být vyrobeny z různých materiálů.
Módou se stávají velké sluneční obruby kovové i plastové v široké škále barev a různých světových značek.

Druhy skel

Polarizační brýlová skla, sportovní brýle - pro lyžaře a pro cyklisty....

Sluneční brýle se využívají pro celou řadu činností. Od běžného každodenního nošení až po extrémní sporty. Liší se od sebe stupněm a intenzitou zabarvení brýlových skel.

  • Stupně 1 - 2 - běžné nošení
  • Stupně 3 - 4 - vysoká úroveň slunečního záření

Obrovskou proměnou prošly sportovní sluneční brýle. Pro každý druh sportu je možné si pořídit speciální skla i obruby. Sortiment sportovních brýlí plně pokrývá značka Adidas. Rádi vám poradíme s jejich výběrem.

Ochrana proti slunci

Sluneční brýle nejsou pouze módním doplňekm, ochrana před sluncem je jejich hlavní funkcí.

Sluneční brýle chrání oči před škodlivým UV (ultrafialové) záření, které může poškodit zrak. UV záření je elektromagnetické záření, které člověk nevidí. Zdrojem tohoto záření je Slunce.
UV záření se dělí na:

  • UVA – „černé světlo“, vlnová délka 400 - 320nm, považuje se za méně nebezpečné
  • UVB - vlnová délka 320 - 280 nm, je ve větší části vstřebáván v atmosféře ozonem. Je zhoubný pro živé organismy, způsobuje chronické a akutní poškození kůže

Komentáře jsou uzavřeny.